تبلیغات
فصلنامه لاله های فردوس - مشاهیر 2


Admin Logo
themebox Logo
تاریخ:شنبه 23 مرداد 1389-08:07 ب.ظ

مشاهیر 2

حضرت آیة الله رمضانی فردویی

آیة الله ابراهیم رمضانی در سال 1306 ه. ش. در روستای فردو به دنیا آمد. پدرش حاج شیخ علی اكبر كشاورزی با تقوا و پرهیزكار بود. پدر بزرگش مرحوم شیخ غلامحسین رمضانی قمی از روحانیون بزرگوار فردو به شمار می رفت.

آیة الله رمضانی در اوان كودكی به مكتب خانه ملا حسین علی پا نهاد. پس از آن در محضر مرحوم شیخ ابراهیم عبادی و مرحوم ملا غلامحسین فردویی تا جامع المقدمات را فرا گرفت. در سال 1322 ه. ش.، زمانی كه 15 سال بیشتر نداشت، جهت ادامه تحصیل در حوزه راهی شهر مقدس قم شد. در مدرسه علیمه حاج ملا صادق با پشتكار و همت بالا دروس حوزوی را شروع كرد.

در طی سالهای تحصیل، تابستانها و ایام تعطیلی حوزه، راهی روستای زادگاهش فردو می شد. آنجا در محضر عالم بزرگوار مرحوم آیة الله حاج سید مهدی روحانی كه به فردو می آمد، كتابهای درسی حوزه را دوره می كرد.

آیة الله رمضانی همزمان با تحصیل به تبلیغ نیز می رفت. پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی، مدتی در دادگاه عالی قم فعالیت داشت. با مبتلا شدن به سردردهای شدید دوره ای (میگرن) از این كار كناره گرفت.

در همان زمان برای دیدار حضرت امام خمینی رحمه الله عازم جماران شد. سردردش به قدری شدید بود كه بعضی مواقع دیگر چشمهایش جایی را نمی دید و روی زمین می افتاد. پسرش محمد آقا را همراه برده بود تا كمكش كند. در محضر امام دست مبارك ایشان را بوسید و به نیّت تبرك و شفا به پیشانی و صورتش كشید. از همان روز سردردش به مدت 2 سال به طور كامل قطع شد. پس از آن نیز به محضر مرحوم آیة الله العظمی گلپایگانی رسید و با دعای آن مرد الهی برای همیشه بیماری مذكور از وجودش رخت بربست.

حضرت آیة الله رمضانی هم اكنون و زمان نگارش این كتاب در سن 77 سالگی همچنان با نشاط و شادمانی مشغول مطالعه و تحقیق است. برترین ویژگی اخلاقی ایشان حسن خلق و لبخندهای همیشگی است كه در دیدار اول به شدت نگارنده را تحث تأثیر قرار داد.

حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد علی شریفی

آن مرحوم سال 1308 ه. ش. در روستای فردو در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود و در دامن پدر و جد بزرگوارش كه هر دو روحانی و مربیانی با تقوا و با ایمان بودند، پرورش یافت. دروس مقدماتی را نزد جد بزرگوارش مرحوم آخوند ملا غلامحسین به اتمام رساند و با توجه به استعداد سرشاری كه داشت به پیشنهاد پدر بزرگوارش در سن دوازده سالگی برای ادامه تحصیل به شهر قم هجرت نمود و با كمال جدیت دروس سطح را به پایان رساند و با توجه به اینكه از طلاب مدرسه حاج ملا محمد صادق بود، از محضر آیة الله العظمی صادقی رحمه الله كه از مفاخر و اعاظم حوزه علیمه قم بود استفاده فراوان برد و در محضر این مرد بزرگ سطوح عالی را به پایان برد. آنگاه موفق به شركت در درس خارج فقه (طهارت) و اصول و درس اخلاق حضرت امام خمینی رحمه الله و درس خارج فقه (صلوة) حضرت آیة الله العظمی بروجردی رحمه الله و درس خارج فقه (طهارت) حضرت آیة الله العظمی گلپایگانی رحمه الله شد. همچنین از محضر آیة الله العظمی سید صدرالدین صدر رحمه الله استفاده وافری نمود و در نوشتن كتاب نفیس «لواء الحق» كه از اثرات ارزنده آن مرد بزرگ بود، تلاش و جدیت نمود و با فرزندان عزیز ایشان به خصوص امام موسی صدر مأنوس بود. ایشان سالها جهت تبلیغ به شهرستان كرج می رفت. در سال 1346 ه. ش. به دعوت جمعی از مؤمنان در آن سامان رحل اقامت افكند. از ابتدای ورود به كرج اقدام به تشكیل مدرسه علمیه و رونق بخشیدن به آن نمود. چند سال بعد با همكاری تعدادی از افراد متدین اولین صندوق قرض الحسنه كرج را به نام صندوق ذخیره نهال جاویدان تأسیس نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی سرپرستی كمیته انقلاب اسلامی كرج را به عهده گرفت و با همكاری دیگر روحانیون و امت حزب الله به اداره امور شهرستان پرداخت. در سال 1358 ه. ش. بنا به درخواست علمای محترم و امت حزب الله از طرف حضرت امام رحمه الله به سمت امامت جمعه كرج منسوب شد. از جمله فعالیتهای بارز آن بزرگوار كه به عنوان یادگاری ارزشمند باقی مانده، مجتمع دینی فرهنگی مسجد جمعه كرج می باشد.

آن مرحوم در تمام كارها رضایت خدا را در نظر می گرفت. در مصرف بیت المال حساسیت ویژه ای داشت. دارای حسن خلق بود. به روحانیت و به ویژه مراجع عظام علاقه بسیار داشت. به حضرت امام و همین طور مقام معظم رهبری ارادت و علاقه خاصی داشت. به قانون احترام می گذاشت. او خود را وقف انقلاب كرد. به خانوده های معظم شهدا و جانبازان احترام می گذاشت. دارای خطی خوش، حافظه ای قوی و هوشی سرشار بود.

بخشی از وصیت نامه آن مرحوم

«... بعد از اقرار به وحدانیت خداوند و پیامبری همه انبیاء و حق بودن كل ما جاء بعد النبی صلی الله علیه وآله وصیت می نمایم تمامی فرزندان و خویشان و هر كسی كه این وصیت نامه برای او قرائت می شود به آنچه امیرالمؤمنین علی علیه السلام وصیت فرمود در شب بیست و یكم ماه رمضان و وصیت می كنم كه پشتیبان ولایت فقیه باشید و رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی را در صحنه های مبارزه حق علیه باطل یاری نمایید...».

وفات

سرانجام آن عالم بزرگوار پس از عمری مجاهدت و تلاش در راه اسلام عزیز و انقلاب اسلامی در تاریخ نوزدهم فروردین سال 1369 ه. ش. دچار سكته مغزی گردید و پس از تحمل دردها و رنج فراوان در تاریخ دوازدهم دی ماه سال 1371 در سن 63 سالگی دعوت حق را لبیك گفت. پیكر مطهرش را در جوار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به خاك سپردند.

ملاّ غلامحسین شریفی فردویی

وی از جمله علمای بسیار فعال و خوب روستای فردو بود كه پس از تحصیلات حوزوی، در زادگاهش به ترویج شریعت مبین مشغول شد. در كنار آن به كشاورزی مشغول بود و از دسترنج و زحمات خود ارتزاق می نمود.

آقای شیخ فضل الله عبادی

وی در سال 1296 ه .ش. در روستای فردو به دنیا آمد. پدرش آقا شیخ ابراهیم عبادی، روحانی بزرگواری بود كه منبرهای بسیار جالبی داشت.

آقا شیخ فضل الله ضمن تحصیل در حوزه علمیه قم، از محضر بزرگانی چون آقا شیخ عبدالكریم حائری رحمه الله و آیة الله العظمی صدر استفاده برد. پس از اتمام دروس حوزوی به زادگاه خود برگشت و مشغول كشاورزی و ترویج و تبلیغ شد. مرحوم عبادی از منبریهای خاص بود كه در منزل آقای بروجردی روضه می خواند و با ایشان ارتباط داشت. پس از وفات آیة الله العظمی بروجردی عازم تهران شد و در منطقه نعمت آباد به ترویج و تبلیغ مشغول گشت.

آن بزرگوار علاقه ای خاص به حضرت امام خمینی رحمه الله داشت و از عاشقان واقعی ایشان به شمار می رفت. بعد از فوت امام در مجلسی گفت: «زندگی بعد از امام لذت ندارد. من تا چهلم امام بیشتر زنده نیستم».

سرانجام پنجم تیرماه سال 1368، سه هفته بعد از ارتحال امام، در سن 72 سالگی دارفانی را وداع گفت. پیكر پاك آن مرحوم در بهشت زهرا علیها السلام به خاكسپرده شد.

ملا عبدالله عبادی فردویی

آخوند ملا عبدالله در روستای فردو به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات حوزوی در زادگاه خود به كشاورزی و تبلیغ دین مبین پرداخت. آخوند ملا عبد الله پس از وفات در فردو به خاك سپرده شد.

حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ غلامعلی عباسی فردویی

وی به سال 1334 ه .ش. در روستای فردو به دنیا آمد. پدرش كشاورز بود. در سه سالگی پدر را از دست داد و در سایه مهر و كوششهای مادر رشد كرد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در سال 1351 به حوزه علمیه قم وارد شد. تحصیلات حوزوی را در مدرسه آیة الله العظمی گلپایگانی رحمه الله آغاز نمود. سپس در درس خارج آیات عظام فاضل لنكرانی، مكارم شیرازی و آیة الله جعفر سبحانی شركت كرد. همزمان با ادامه دروس حوزه در سال 1360 موفق به اخذ مدرك كارشناسی دبیری الهیّات و معارف اسلامی شد. در سال 1370 با ارائه پایان نامه «سیر علم كلام تا قرن سوم هجری» مدرك كارشناسی ارشد الهیّات و معارف اسلامی را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمود.

از حجة الاسلام و المسلمین عباسی كتابهای فروغ آفتاب قم در عصر حضور ائمه و غیبت صغرا، و تحقیق تذكره مشایخ قم چاپ شده است. ایشان در سالیان اخیر در سمت مدیر امور فرهنگی آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه علیها السلام منشأ خدمات فرهنگی ارزشمندی بوده اند.

حجة الاسلام و المسلمین محمد رضا احمدیان

ایشان در سیزدهم آبان سال 1335 ه. ش. در روستای فردو به دنیا آمد. نخست جهت یادگیری قرآن كریم به مكتب خانه ملا هاشم آقای ابراهیمی رفت. تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش گذراند. آن گاه جهت ادامه تحصیل عازم شهر مقدس قم شد و به دبیرستان وثوق رفت.

ایشان در سال 1351 ه. ش. وارد حوزه علمیه قم شد و تحصیلات خود را در مدرسه علمیه آیة الله العظمی گلپایگانی رحمه الله آغاز نمود. پس از آن در درس خارج آیات عظام: رمضانی، مشكینی، فاضل لنكرانی، تبریزی و مكارم شیرازی شركت نمود. ایشان همچنین از جلسات تفسیر قرآن حضرت آیة الله جوادی آملی استفاده برد و از سال 1354 فعالیتهای تبلیغی خود را شروع كرد.

دو برادر ایشان از شهدای بزرگوار جنگ تحمیلی هستند: نخست شهید محمد حسن احمدیان، تیربارچی دلاوری كه سال 1360 در عملیات حصر آبادان به لقای دوست شتافت و به عنوان اولین شهید دوران دفاع مقدس در روستای فردو نام خود را جاودانه ساخت و دیگری شهید محمد جواد احمدیان، فرمانده سرفراز گردان امام سجاد علیه السلام از لشكر 17 علی بن ابیطالب علیه السلام كه در عملیات محرم سال 1361 و در مرحله چهارم این عملیات به درجه رفیع شهادت نائل شد.

حجة الاسلام احمدیان از سال 1373 ه. ش. به عنوان مدیر كتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه علیها السلام مشغول به كار شد.

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


how to get viagra uk
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:43 ب.ظ

I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)
How do you get rid of Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:07 ق.ظ
Highly descriptive post, I liked that a lot. Will there be a part 2?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر